druk 3d

wytrzymałe formy, prototypy, części, makiety itp.

» zobacz także: usługi skanowania i pomiarów 3D

Wykonujemy modele fizyczne o niemal dowolnym kształcie. Nasze maszyny pracują w technologii FDM (wytrzymy materiał plastikowy) oraz Solidscape (materiał woskowy do precyzyjnych odlewów).

Nasze modele fizyczne służą jako:

 • szybkie prototypy, dla oceny wizualnej lub testów funkcjonalnościowych
 • różnego rodzaju makiety o skomplikowanej geometrii, w tym makiety architektoniczne i dioramy
 • krótkie linie produktów
 • modele do dalszej obróbki, np. na maszynach CNC
 • skuteczne marketingowo narzędzie wizualizacji
 • matryce do przygotowania form na odlewy
 • formy do termoformowania
 • precyzyjne modele do odlewu metodą wosku traconego lub do stworzenia formy silikonowej

Precyzja budowanych modeli w technologii FDM wynosi do 0.25 mm, w zależności od płaszczyzny – aczkolwiek przy odpowiednim ułożeniu udaje się oddać detale o wymiarze nawet 0.07 mm. Materiał ABS Plus, z którego maszyna buduje modele, świetnie nadaje się do klejenia, dlatego wymiary obiektu mogą być dowolne.

Precyzja budowanych modeli w technologii Solidscape wynosi od 0.006 mm. Najczęściej stosujemy grubość warstwy 0.025 mm.

Cena druku 3d

Dla przygotowania wyceny pliku do druku 3d, prosimy o przesłanie modelu w formacie STL (a najlepiej zamknięte bryły w formacie 3DM, STP lub IGES), z podaniem wymiarów obiektu. Cena druku 3d wynika z kombinacji czasu pracy maszyny oraz objętości zużytego materiału modelowego oraz ewentualnie podporowego. Dlatego dla określenia ceny konieczne jest przeprowadzenie symulacji w oprogramowaniu maszyny na pliku STL. Wszelkie wyceny na oko, na podstawie rysunków lub fotografii są obarczone błędem zazwyczaj w granicach -50 +300%.

Poza drukiem 3d, wykonujemy również usługi modelowania 3d, czyli przygotowania odpowiedniego projektu i pliku do wykonania na drukarce 3d. Zajmujemy się także naprawą niepoprawnych plików STL.

Gwarantujemy poufność wszystkich przesyłanych do nas modeli.

model w Rhino model wykonany na naszej drukarce 3d
wygładzony i pomalowany

Jak obniżyć koszty druku 3d w technologii FDM?

Druk 3d jest oczywiście tańszy, jeśli zużywamy mniej materiału, a maszyna pracuje krócej. Można to uzyskać na kilka sposobów:

 • Jedną z możliwości jest wykonanie modelu, który wewnątrz będzie miał małe pęcherzyki powietrza (jest to opcja druku 3d w naszej maszynie – nie należy tej zmiany wprowadzać w modelu na komputerze). Nie widać tego z zewnątrz, ale w ten sposób możemy zaoszczędzić nawet 30% materiału modelowego.
 • Inna metoda to budowanie obiektów ze ściankami (o grubości nawet do 1 mm), zamiast pełnych brył. Gdy mamy wykonać np. makietę budynku o kształcie graniastosłupa, będzie zdecydowanie taniej, jeśli zamiast całej bryły wydrukujemy ją wydrążoną i otwartą od spodu tak, że zostaną ścianki i dach o danej grubości.
 • Należy zdać sobie sprawę, że poza materiałem modelowym (który odpowiada modelowi komputerowemu) maszyna używa materiału podporowego (tzw. support) dla podtrzymania części modelu, gdzie ściana pochylona jest na zewnątrz o ponad 45 stopni w stosunku do pionu (osi Z). Aby obniżyć zużycie materiału podporowego często stosowany zabieg to podział modelu komputerowego na kilka części, osobny druk 3d tych części, a następnie ich sklejenie. Może to być korzystne również z tego względu, że może obniżyć czas pracy maszyny, skoro nie musi ona budować wysokiego rusztowania dla modelu.

Oczywiście naszym Klientom zawsze sugerujemy najtańsze rozwiązania.