druk 3d

wytrzymałe formy, prototypy, części, makiety itp.
projektowanie 3D CAD

» zobacz także: usługi skanowania i pomiarów 3D

Wykonujemy modele fizyczne o niemal dowolnym kształcie. Nasze maszyny pracują w technologii FDM (wytrzymy materiał plastikowy) oraz Solidscape (materiał woskowy do precyzyjnych odlewów).

Nasze modele fizyczne służą jako:

 • szybkie prototypy, dla oceny wizualnej lub testów funkcjonalnościowych
 • różnego rodzaju makiety o skomplikowanej geometrii, w tym makiety architektoniczne i dioramy
 • krótkie linie produktów
 • modele do dalszej obróbki, np. na maszynach CNC
 • skuteczne marketingowo narzędzie wizualizacji
 • matryce do przygotowania form na odlewy
 • formy do termoformowania
 • precyzyjne modele do odlewu metodą wosku traconego lub do stworzenia formy silikonowej

Precyzja budowanych modeli w technologii FDM wynosi do 0.25 mm, w zależności od płaszczyzny – aczkolwiek przy odpowiednim ułożeniu udaje się oddać detale o wymiarze nawet 0.07 mm. Materiał ABS Plus, z którego maszyna buduje modele, świetnie nadaje się do klejenia, dlatego wymiary obiektu mogą być dowolne.

Precyzja budowanych modeli w technologii Solidscape wynosi od 0.006 mm. Najczęściej stosujemy grubość warstwy 0.025 mm.

Cena druku 3d

Dla przygotowania wyceny pliku do druku 3d, prosimy o przesłanie modelu w formacie STL (a najlepiej zamknięte bryły w formacie 3DM, STP lub IGES), z podaniem wymiarów obiektu. Cena druku 3d wynika z kombinacji czasu pracy maszyny oraz objętości zużytego materiału modelowego oraz ewentualnie podporowego. Dlatego dla określenia ceny konieczne jest przeprowadzenie symulacji w oprogramowaniu maszyny na pliku STL. Wszelkie wyceny na oko, na podstawie rysunków lub fotografii są obarczone błędem zazwyczaj w granicach -50 +300%.

Poza drukiem 3d, wykonujemy również usługi modelowania 3d, czyli przygotowania odpowiedniego projektu i pliku do wykonania na drukarce 3d. Zajmujemy się także naprawą niepoprawnych plików STL.

Gwarantujemy poufność wszystkich przesyłanych do nas modeli.

model w Rhino model wykonany na naszej drukarce 3d
wygładzony i pomalowany

Jak obniżyć koszty druku 3d w technologii FDM?

Druk 3d jest oczywiście tańszy, jeśli zużywamy mniej materiału, a maszyna pracuje krócej. Można to uzyskać na kilka sposobów:

 • Jedną z możliwości jest wykonanie modelu, który wewnątrz będzie miał małe pęcherzyki powietrza (jest to opcja druku 3d w naszej maszynie – nie należy tej zmiany wprowadzać w modelu na komputerze). Nie widać tego z zewnątrz, ale w ten sposób możemy zaoszczędzić nawet 30% materiału modelowego.
 • Inna metoda to budowanie obiektów ze ściankami (o grubości nawet do 1 mm), zamiast pełnych brył. Gdy mamy wykonać np. makietę budynku o kształcie graniastosłupa, będzie zdecydowanie taniej, jeśli zamiast całej bryły wydrukujemy ją wydrążoną i otwartą od spodu tak, że zostaną ścianki i dach o danej grubości.
 • Należy zdać sobie sprawę, że poza materiałem modelowym (który odpowiada modelowi komputerowemu) maszyna używa materiału podporowego (tzw. support) dla podtrzymania części modelu, gdzie ściana pochylona jest na zewnątrz o ponad 45 stopni w stosunku do pionu (osi Z). Aby obniżyć zużycie materiału podporowego często stosowany zabieg to podział modelu komputerowego na kilka części, osobny druk 3d tych części, a następnie ich sklejenie. Może to być korzystne również z tego względu, że może obniżyć czas pracy maszyny, skoro nie musi ona budować wysokiego rusztowania dla modelu.

Oczywiście naszym Klientom zawsze sugerujemy najtańsze rozwiązania.

Szkolenia


Kontakt

Siedziba

Lemondim
ul. Kuropatwy 24 K
02-892 Warszawa
Poland
mapa